Dowóz dzieci niepełnosprawnych
Podstawa prawna: art. 32 ust. 6, art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.). Zwrot kosztów jednorazowego przewozu, następuje zgodnie z zasadami określonymi w art. 39a ust. 2 ustawy Prawo oświatowe.
Podstawą do ubiegania się o przewóz zorganizowany/zwrot rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu dziecka/ucznia z niepełnosprawnościami do szkoły/placówki jest objęcie kształceniem specjalnym dziecka/ucznia, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Przewóz zorganizowany lub zwrot rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu przysługuje w przypadku:
- Gdy dziecko ukończyło 5. rok życia, uczęszcza do przedszkola, posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na: niesłyszenie; słabosłyszenie; niewidzenie; słabowidzenie; niepełnosprawność ruchową, w tym afazję; niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym; autyzm, w tym zespół Aspergera.
- Gdy dziecko/uczeń uczęszcza do szkoły podstawowej, posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na niesłyszenie; słabosłyszenie; niewidzenie; słabowidzenie; niepełnosprawność ruchową, w tym afazję; niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym; autyzm, w tym zespół Aspergera.
- Gdy uczeń uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej, posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane z uwagi na niepełnosprawność ruchową, w tym afazję lub niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym (do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia).
- Gdy dziecko/uczeń uczęszcza do ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego, posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną, gdzie jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna (od ukończenia przez dziecko 5. roku życia do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24. rok życia).
- Gdy dziecko/uczeń uczęszcza do ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego, posiada orzeczenie o potrzebie zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (od ukończenia przez dziecko 5. roku życia do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 25. rok życia).
Wnioski i terminy składania dokumentów (na kolejny rok szkolny)
- Wniosek w sprawie objęcia dziecka/ucznia niepełnosprawnego przewozem zorganizowanym - termin składania dokumentów
od 1 lipca do 31 lipca br. - Wniosek w sprawie zwrotu rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego oraz rodziców/opiekunów prawnych – termin składania dokumentów
od dnia 1 września br.
Pozostałe dokumenty do wniosku:
- aktualne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka (kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem,
- aktualne orzeczenie poradni psychologiczno - pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego (kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem),
- skierowanie dziecka do kształcenia specjalnego w danej placówce (dotyczy tylko szkół lub ośrodków specjalnych,
- potwierdzenie przyjęcia ucznia niepełnosprawnego do przedszkola lub szkoły lub ośrodka.
Realizacja umów z rodzicami/opiekunami prawnymi
Umowy z rodzicami/opiekunami prawnym o zwrot kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego realizowane są przez Wydział Oświaty i Polityki Społecznej.
Umowy indywidualne o zwrot kosztów przewozu zawierane są zgodnie z zasadami określonymi w ustawie Prawo oświatowe, oraz w oparciu o uchwałę Rady Miasta i Gminy Kórnik w sprawie ustalenia średniej ceny jednostki paliwa w Mieście i Gminie Kórnik.