Dowóz dzieci niepełnosprawnych
Kontrast Rozmiar tekstu

Dowóz dzieci niepełnosprawnych

Podstawa prawna: art. 32 ust. 6, art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.). Zwrot kosztów jednorazowego przewozu, następuje zgodnie z zasadami określonymi w art. 39a ust. 2 ustawy Prawo oświatowe.

Bezpłatny przewóz dziecka niepełnosprawnego:

Obejmuje się bezpłatnym przewozem dziecko/ucznia niepełnosprawnego do przedszkola, szkoły albo ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego, umożliwiającego realizację wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, oraz zorganizowanym przewozem powrotnym do jego miejsca zamieszkania, na podstawie wniosku złożonego przez rodzica/opiekuna prawnego, lub za pośrednictwem dyrektora przedszkola, szkoły, ośrodka szkolno-wychowawczego, do którego dziecko/uczeń niepełnosprawny uczęszcza.

Przewóz zorganizowany do przedszkola, szkoły albo ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego oraz powrót, realizowany jest przez Kombus Sp. z o.o. Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe w Czołowie, ul. Kórnicka 1.

Zwrot kosztów przewozu dziecka niepełnosprawnego i rodzica (opiekuna prawnego)

Zwraca się rodzicom/opiekunom prawnym dziecka/ucznia niepełnosprawnego, koszty przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego oraz rodziców/opiekunów prawnych z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły albo ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego, umożliwiającego realizację wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, z uwzględnieniem miejsc pracy rodziców/opiekunów prawnych i z powrotem, po spełnieniu warunków ustawowych, na podstawie wniosku złożonego przez rodzica/opiekuna prawnego.

W przypadku rodziców/opiekunów prawnych, którzy naprzemiennie sprawują opiekę nad dzieckiem i przewóz dziecka/ucznia niepełnosprawnego realizowany jest przez oboje rodziców/opiekunów prawnych osobnymi samochodami, wówczas każdy rodzic/opiekun prawny składa wniosek oddzielnie. 

Wnioski i terminy składania dokumentów (na kolejny rok szkolny)

  • Wniosek w sprawie objęcia dziecka/ucznia niepełnosprawnego przewozem zorganizowanym - termin składania dokumentów
    od 1 lipca do 31 lipca br.
  • Wniosek w sprawie zwrotu rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego oraz rodziców/opiekunów prawnych – termin składania dokumentów
    od dnia 1 września br.

Pozostałe dokumenty do wniosku:

  • aktualne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka (kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem,
  • aktualne orzeczenie poradni psychologiczno - pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego (kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem),
  • skierowanie dziecka do kształcenia specjalnego w danej placówce (dotyczy tylko szkół lub ośrodków specjalnych,
  • potwierdzenie przyjęcia ucznia niepełnosprawnego do przedszkola lub szkoły lub ośrodka.

Realizacja umów z rodzicami/opiekunami prawnymi

Umowy z rodzicami/opiekunami prawnym o zwrot kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego realizowane są przez Wydział Oświaty i Polityki Społecznej.

Umowy indywidualne o zwrot kosztów przewozu zawierane są zgodnie z zasadami określonymi w ustawie Prawo oświatowe, oraz w oparciu o uchwałę Rady Miasta i Gminy Kórnik w sprawie ustalenia średniej ceny jednostki paliwa w Mieście i Gminie Kórnik.