Wielkopolska Karta Rodziny
Kontrast Rozmiar tekstu

Wielkopolska Karta Rodziny

Wielkopolska Karta Rodziny wydawana jest w celu:

  • promowania modelu rodziny wielodzietnej oraz upowszechniania działań na rzecz wzmacniania jej kondycji,
  • wspierania rodzin wielodzietnych,
  • zwiększenia rozwojowych i życiowych szans dzieci wychowujących się w rodzinach wielodzietnych,
  • zachęcania rodziców do wspólnego spędzania czasu z dziećmi, w szczególności do korzystania z dóbr kultury i innych na terenie Województwa Wielkopolskiego,
  • budowania przychylnego rodzinom wielodzietnym klimatu lokalnego, sprzyjającego podejmowaniu korzystnych demograficznie decyzji.

Podstawa prawna

  • Uchwała nr 4705/2014 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 29 maja 2014r. w sprawie wprowadzenia Programu "Wielkopolska Karta Rodziny";
  • Porozumienie Partnerskie nr 2/gmina/2016 zawarte w dniu 28 stycznia 2016 r. w Poznaniu pomiędzy Województwem Wielkopolskim, a Miastem i Gminą Kórnik. 
  • Uchwała Nr X/189/19 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 15 lipca 2019 roku w sprawie przyjęcia Programu „Wielkopolska Karta Rodziny”.

Wymagane dokumenty

Do wniosku należy dołączyć:

  • W przypadku rodzin zastępczych kserokopię postanowienia sądu o ustanowieniu rodziny zastępczej oraz dokument potwierdzający datę umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej.
  • W przypadku rodzinnego domu dziecka/placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego kserokopię postanowienia sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinnym domu dziecka oraz dokument potwierdzający datę umieszczenia dziecka w rodzinnym domu dziecka.
  • W przypadku opiekuna prawnego kserokopię postanowienia sądu o ustanowieniu opieki prawnej nad dzieckiem.
  • Oświadczenie rodziców - Załącznik nr 1 do wniosku o wydanie WKR.
  • W przypadku osoby niepełnosprawnej - Załącznik nr 2 - Oświadczenie o niepełnosprawności.

Opłaty

Karta i duplikat karty przyznawane i wydawane są bezpłatnie.


Sposób załatwienia

  • Wniosek o przyznanie Karty należy złożyć w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta i Gminy Kórnik (Kórnik, Plac Niepodległości 1);
  • Odbiór Karty następuje w siedzibie Wydziału Oświaty i Polityki Społecznej Urzędu Miasta i Gminy Kórnik ( Kórnik, ul. Rynek 1).

Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek.

Członkami rodziny wielodzietnej są:

  1. Rodzic (rodzice) - przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzący rodzinny do dziecka;
  2. Małżonek rodzica;
  3. Dziecko - przez które rozumie się także dziecko nad którym rodzic sprawuje rodzinną piecze zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.

Prawo do posiadania Karty przysługuje dziecku z rodziny wielodzietnej, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty spełnia następujące wymagania:

  1. w wieku do ukończenia 18 roku życia;
  2. w wieku do ukończenia 25 roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole;
  3. bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Prawo do korzystania z Programu przysługuje rodzinie wielodzietnej niezależnie od dochodu uzyskiwanego przez członków rodziny.

Prawo do posiadania karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest:

  • osoba posiadająca obywatelstwo polskie, mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;
  • cudzoziemcem lub osoba spełniającą kryteria określone w art. 5 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2017 r. poz. 1832, z późn . zm.).

Kto może złożyć wniosek?

  • rodzic dziecka,
  • pełnoletni członek rodziny,
  • opiekun prawny dziecka,
  • osoba prowadząca rodzinny dom dziecka wobec swoich podopiecznych oraz naturalnych dzieci,
  • rodzina zastępcza wobec swoich podopiecznych oraz naturalnych dzieci,

Karta jest przyznawana na następujące okresy:

  1. rodzicowi oraz małżonkowi rodzica - na czas nieokreślony;
  2. dziecku w wieku do ukończenia 18 roku życia;
  3. dziecku powyżej 18 roku życia - odpowiednio do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym planowane jest ukończenie nauki w danej placówce, lub do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia;
  4. dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia-na okres ważności orzeczenia;
  5. dziecku umieszczonemu w rodzinnej pieczy zastępczej-na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
  6. osobie przebywającej w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa a art. 37 ust.2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U z 2019 r. poz.1111) odpowiednio do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym planowane jest ukończenie nauki w danej placówce, lub do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia.

Zmiana danych osobowych użytkownika Karty wymaga wydania nowej karty.

Karta ma charakter osobisty i osoby uprawnione do korzystania z Karty nie mogą jej użyczać osobom trzecim pod karą cofnięcia uprawnień.

Katalog partnerów Programu „Wielkopolska Karta Rodziny” dostępny jest na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej: www.rops.poznan.pl

Więcej informacji o Programie „Wielkopolska Karta Rodziny” dostępnych jest na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej: www.rops.poznan.pl